אמנות החיוך ויישור שיניים במבוגרים

אמנות החיוך במבוגרים – שיטות מתקדמות

הכח לשנות הוא חשוב

היכולת לשנות חשובה עוד יותר

על זכותך לחייך

לעולם אל תוותר!

הטיפול האורתודנטי נתפס בעיני רבים כנחלתם של בני הנוער. טיפול אורתודנטי הינו ממושך, דורש מחויבות אישית ומודעות גבוהה של המטופל להשגת המטרה הרצויה, באמצעות הידע של האורתודנט המומחה.

האורתודנטיה היא ענף ברפואת השיניים הנשען על כלל ההתמחויות ברפואת שיניים:

 • רפואת שיניים כללית – לבריאות השיניים
 • חניכיים (פריודונטיה) – לבריאות הרקמות הרכות התומכות
 • כירורגיה – לפרוצדורות משלימות

מטרת הטיפול האורתודנטי מעבר להשגת התפקוד התקין של מערכת הלעיסה, הוא שיפור האסתטיקה. השפעת החיוך מכרעת בעיצוב הדימוי העצמי ומביאה לידי ביטוי את ה – “Well Being” שלנו. משפטים כמו: “בחתונה שלי אהיה במיטבי, עם החיוך שתמיד חלמתי…” או “עד היום נתתי מעצמי לסובבים אותי – משפחה, ילדים, קריירה.. מגיע לי!!”  וגם בגיל השלישי או אחרי חוויה בריאותית טראומתית, המודעות העצמית עולה והרצון לשקם את החיוך משום שהוא הסוד לחיים מלאי חדווה ואנרגיות טובות. נפלא לצעוד לצד המטופל ותוך כדי טיפול בו, לצפות בשינויים החיוביים החלים בחייו.

הנערה הנבוכה התחזקה חברתית; הבחור שהעז להציע נישואין; אחרי פרק א’ בזוגיות פרק נוסף ממקום שטוב לי. בגיל מבוגר יותר אני שומעת אמירות כמו – עד היום טיפלתי במחלה, והיום אני בוחרת להבריא, להרגיש ולהראות טוב.

במקרים רבים הטיפול האורתודנטי מעודד להמשיך לתחומים פלסטיים – קוסמטיים נוספים כגון: הסרת משקפיים, ניתוח אף/סנטר או הסרת קמטים.. “והיום הרי השמיים הם הגבול..” לדברי ד”ר שרי יהב.

לשאלת הגיל המתאים והנכון לטיפול -הטיפול מתאים כמובן בתקופת גיל הילדות וההתבגרות ובזמנים המודרניים גדל הטרנד גם “בבוגרים” בגיל 16 – 70 + .

קיימות כמובן התוויות נגד. חשובה הבריאות הכללית, בריאות השיניים והרקמות התומכות, כפי שצוין בפתיח.

במבוגר נעשה במקרים רבים טיפול משולב אורתודנטי – פריודונטלי – פרותטי שיקומי ושחזורי וכשדרוש, גם קשר עם רופא שיניים מומחה ברפואת הפה, או עם הרופא הכללי המטפל.

ההבדל המשמעותי בטיפול במבוגר נובע הן מהנתונים הביולוגיים השונים: הגדילה הסתיימה ותהליך ריפוי הרקמות ממושך יותר, כמו גם מרמת הצפיות הגבוהה של המבוגר.

הגדרת הטיפול הנכון ויציבותו לאורך שנים דורשת שיתוף פעולה בין המטופל – וכלל הגורמים המיומנים והממונים על הטיפול המקצועי ביותר בו. האורתודנט המומחה, שהינו ראשית כל רופא שיניים כללי מיומן ומנוסה והתמחה בנוסף באורתודנטיה, משמש “כאדריכל עיצוב החיוך”. הוא מתואם ולעיתים קרובות אף מקשר בין המטופל ליתר הדיסציפלינות הרפואיות.

השיטות הייחודיות האסתטיות לטיפול במבוגרים כוללות:

 • מכשור אסתטי – ורצוי מחרסינה, המודבק על השיניים, בדומה למסכים הרגילים בילדים. השתקפותו דרך האמייל של השיניים ממזערת את נוכחותו, ונראים רק קטעי החוטים האורתודנטים המקשרים. יעילות הטיפול בסמכי חרסינה איכותיים אינה פחותה משל הסמכים הרגילים, שכן איכותו הגבוהה אינה מאפשרת שחיקתו.
 • אינויזליין (Invisalign) – פלטות שקופות דקות אותן מניחים על השיניים. הן ניתנות להסרה והחלפה גם ע”י המטופל עצמו שיטת התאמת הפלטות לשיני המטופל מתוחכמת, ונעשית בעזרת מעבדות ממוחשבות בארה”ב בדרך כלל. עקרון השיטה הוא בניתוח ממוחשב תלת מימדי של השיניים והסגר של המטופל, ראיית מטרות הטיפול בהמשך לתכנון האורתודנט, ויצירת פלטות שקופות עוקבות להשגת הרצף הטיפולי. במהלך הטיפול הנ”ל תנועות השיניים קטנות יחסית שכן יש להישען על יתרת השיניים כגורם מעגן.
 • טיפול פנימי, לינגואלי – בו מודבקים סמכים בהתאמה מיוחדת לצידן הפנימי של השיניים. הטכניקה מורכבת יחסית ומשלבת את עבודת האורתודנט והמעבדה המיומנת בשיטה. הטיפול דורש מקצועיות גבוהה מצד האורתודנט, סבלנות וסובלנות מצד המטופל וכשהשילוב נכון, התוצאות הן ללא פשרות. אי הנוחות הזמנית בתחושת הדיבור, חולפת כשהשיפור במראה השיניים מתרחש מבלי שרואים שנעשה טיפול.

בנוסף לשיטות אלו, במבוגרים נעזרים באמצעים משלימים המפצים על חוסר הגדילה מחד לצד הדרישה מצידם לנוחות “שלא יראו”, ולהשגת תוצאה תפקודית ואסתטית גבוהה יותר מאידך.

לעיתים, השלמת הפרוצדורה האורתודנטית היא באמצעות:

 • כירורגיה קטנה – מיקרושתלים – שהינם שתלים זמניים קטנים המוחדרים ללסת ומטרתם שיפור השליטה בתנועות השיניים. כך ניתן לוותר על מכשירים חיצוניים ולעתים אף כתחליף לניתוח.
 • ניתוחי חניכיים – לאיזון קו החיוך והשגת “החיוך המושלם”.
 • שחזור אסתטי של שיניים קדמיות עם פגמים של צבע, צורה או שיניים שטופלו בעבר והמראה שלהן אינו מתאים לקו החיוך שהושג.
 • לשיפור יחס הלסתות – ע”י ניתוח לסתות, קידום סנטר.
 • לשיפור הרקמות הרכות – התמיכה היא באמצעות הכירורגיה הפלסטית – ניתוח אף לדוגמה.

לסיכום – “Beauty is in the eye of the beholder”

האורתודנט תפקידו לקלוט מהם רצונות המתרפא ולהגיש לו את הפתרון המקצועי ההולם ביותר.

צרו עמנו קשר ונתאים גם לכם תכנית טיפול מותאמת אישית !

Call Now Button דילוג לתוכן